SC80-16X20X4 MERV 13 Pleated Air Filter (Pack of 3), 16" x 20" x 4"
★★★★★ 4.4 109 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ecuadorfundas.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Actual Size: 15-3/8" x 19-3/8" x 3-5/8"
  • MERV 13 tested under ASHRAE 52.2-2007 standards
  • Ideal for those with moderate to severe allergies
  • Moisture resistant, heavy-duty frame
  • Galvanized expanded metal backing
Brand Name US Home Filter
MERV Rating 13
Manufacturer Midwest Supply Inc
Model Number SC80-16X20X4
Material Type Metal
Product Grade new
Number of Items 3
Compatible Devices Furnace, Air Conditioner
Global Trade Identification Number 10813405011994
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
109 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (88)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (12)