AstroAI VTS1000H Voltage Tester with Screwdriver, Non-Contact Electrical Tester, Dual Range AC 12V/70V-1000V, Live Wire Test, Wire Breakpoint Finder, Audible Alarm, LCD Percentage Display, Orange
★★★★★ 4.4 15 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ecuadorfundas.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Non-Contact - This fully safe non-contact voltage tester features visual and audible alarms. Measure AC voltage without physical contact using the NCV inductive probe by placing the tip near the terminal block, socket, or power line. It can differentiate between the live and neutral wires in cables and at the outlet, switch, and junction box. Easy to use for breakpoint tests. Safety rating: CAT IV 600V, CAT III 1000V.
Color Orange
Model VTS1000H
Brand Name AstroAI
Style Name professional
Item Weight 85 Grams
Part Number ABVTVTS1000HRD-US
Manufacturer AstroAI
Power Source Corded Electric
Item Dimensions 7.01 x 1.97 x 1.38 inches
Measurement Type Volts (AC)
Specification Met Cat Iv 600v, Cat Iii 1000v
Included Components Voltage tester, Battery, User manual
Minimum Operating Voltage 12 Volts (AC)
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
15 ratings | 6 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (12)
4 stars
5% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (2)